Penisi i vogël: koncepti i normës dhe patologjisë, metodat për rritjen e madhësisë

Si të rritet gjatësia e një anëtari ose gjerësia e saj? Disa burra nuk e konsiderojnë madhësinë e penisit të tyre si ideal dhe janë të gatshëm të bëjnë shumë përpjekje për ta rritur atë. Pra, a është e mundur në shtëpi?

Si të rritni gjatësinë e penisit?

si të rritet gjatësia e penisit

Për momentin, ka shumë burra që besojnë se madhësia e penisit të tyre nuk është e mjaftueshme për të kënaqur partneren e tyre dhe fillojnë të dyshojnë në aftësitë e tyre për shkak të kësaj.

Por përpara se të vendosni që gjatësia ose gjerësia e penisit është e pamjaftueshme, duhet të përcaktoni se cila është madhësia normale e penisit dhe cila duhet të jetë madhësia e tij ideale sipas vajzave. Ndoshta nuk ka asnjë arsye për të dyshuar në aftësitë tuaja.

Si ta zmadhoni penisin tuaj? Kjo mund të bëhet në këtë moment me një larmi metodash. Këto janë të dyja metoda kirurgjikale dhe jo-kirurgjikale.

Pomadat dhe tabletat

Shkencëtarët ekspertë sigurojnë që efekti pozitiv pas mjeteve të tilla nuk është asgjë më shumë sesa vetë-hipnozë, pasi ilaçi nuk ndikon në trup në asnjë mënyrë dhe ka një efekt placebo.

difficultshtë e vështirë të hedhësh poshtë këtë mendim, pasi për momentin nuk ka një provë të vetme të besueshme që do të konfirmonte saktë faktin se përdorimi i mjeteve të tilla ndikon në ndonjë mënyrë në gjatësinë ose gjerësinë e penisit.

safeshtë e sigurt të thuhet se vajrat dhe tabletat e tilla nuk kanë një efekt negativ në trupin e mashkullit, pasi ato pothuajse gjithmonë përmbajnë xhensen, bimë të ndryshme dhe yohimbe. Përdorimi i fondeve të tilla mund të forcojë trupin tuaj, por nuk do të ndikojë në madhësinë e penisit.

Ushtrime dhe pesha për rritjen e madhësisë së penisit

ushtrime dhe pesha për zmadhimin e penisit

Kompanitë prodhuese pretendojnë që nëse vishni një atribut të ngjashëm çdo ditë për 8 orë, mund të arrini një rritje të penisit me disa centimetra. Por kjo metodë ngre dyshime shumë të mëdha, pasi që në këtë mënyrë mund të zgjasni vetëm lëkurën, por jo vetë penisin. Kjo është, pasi të hiqni unazën, do të duhet pak kohë dhe gjithçka do të kthehet në gjendjen e saj normale.

Para se të filloni një sërë ushtrimesh që duket se ndikojnë në gjatësinë dhe gjerësinë e penisit, duhet të kuptoni se penisi nuk është biceps. Impossibleshtë e pamundur ta pomposh atë.

Pavarësisht kësaj, kurse të ndryshme trajnimi vazhdojnë të fitojnë popullaritet në rrjet, të cilat duket se ndihmojnë në ndryshimin e madhësisë së penisit. Për shembull, një nga këto komplekse quhet "jelqing". Ata thonë se përfshin një larmi ushtrimesh nga teknikat arabe që na kanë ardhur që nga kohërat antike.

Pompat e vakumit

Si rezultat, formohet një vakum, i cili stimulon rrjedhjen e gjakut në organet gjenitale, nga ana tjetër bëhet i ngritur dhe vizualisht, natyrisht, rritet.

Pas procedurës, një unazë e vogël fiksohet në bazën e penisit, e cila parandalon daljen e shpejtë të gjakut. Edhe pse kjo është një teknikë e njohur, ajo nuk mund të konsiderohet e sigurt si:

 • impotenca e parakohshme në pacient nuk përjashtohet;
 • dëmtimi i enëve të gjakut është i mundshëm, duke rezultuar në mavijosje;
 • dëmtimi i indeve të buta nuk përjashtohet.

Për më tepër, pasi unaza të hiqet nga penisi, ajo do të bëhet saktësisht e njëjtën madhësi si më parë.

Zgjerimi i penisit kirurgjikal

operacioni për zgjerimin e penisit

Një artikull u botua në revistën e urologjisë 10 vjet më parë, i cili deklaroi se gjatësia maksimale me të cilën penisi mund të zmadhohet nuk kalon 3 centimetra. Për momentin, burrave u ofrohet të bëjnë një nga dy operacionet.

Rritja e gjatësisë

Nuk është sekret se falë pranisë së kordoneve të vegjël penisi mashkull është i lidhur me legenin. Cilat janë ligamentet mbështetëse, të ngjitura fort në penis dhe që fshehin një pjesë të tij në thellësitë e trupit.

Ndërhyrja kirurgjikale përfshin lirimin e tensionit në ligamente, e cila arrihet për shkak të faktit se ato janë prerë. Si rezultat, pas operacionit, pjesa më e madhe e penisit bëhet e dukshme. Sidoqoftë, ekziston rreziku që në të ardhmen ligamentet të fillojnë të rriten përsëri së bashku.

Për të shmangur këtë efekt anësor, një burri do të duhet të veshë pajisje speciale tërheqëse në penisin e tij çdo ditë për 6 muaj.

Zgjerimi i anëtarëve në gjerësi

Por pas një kohe, mjekët kuptuan se indi dhjamor fillon të absorbohet në vende, dhe si rezultat, penisi duket me gunga. Pas kësaj, ata filluan të bënin një operacion tjetër, në të cilin indi i transplantuar nga një organizëm gjenetikisht i pangjashëm implantohet në penis, i cili përdoret në lloje të ndryshme të kirurgjisë rindërtuese.

Mjeku J. Rosenthal pohon se nuk ka efekte anësore pas operacionit, si në rastin e mëparshëm. Rezultati është arritur me të vërtetë, dhe zgjat për më shumë se një vit. Por, për fat të keq, askush nuk mund të japë një garanci 100% që indi dhurues pas transplantimit do të sillet ashtu siç duhet.

Përveç këtyre dy metodave të zakonshme, ka edhe të tjera. Për shembull, nëse pacienti është shumë mbipeshë, atëherë ju mund të rritni vizualisht madhësinë e penisit duke përdorur liposuction. Gjatë operacionit, indi yndyror hiqet nga baza e penisit.

Cilat konkluzione mund të nxirren në lidhje me metodat e zgjerimit të penisit?

a është e mundur të rritet anëtari

Për më tepër, nëse një burrë përpiqet të ndryshojë përmasat e penisit të tij duke përdorur mjete të tilla dhe nuk merr rezultatin e dëshiruar, ai mund të depresionohet, gjë që si rezultat mund të shkaktojë edhe shfaqjen e mosfunksionimit erektil psikogjen.

Dhe ky problem do të duhet të hiqet me ndihmën e ilaçeve. Gjithashtu, vetëbesimi mund të provokojë ejakulim të parakohshëm, i cili gjithashtu do të ndikojë negativisht në cilësinë e jetës suaj seksuale.

Mënyra e vetme për të rritur me të vërtetë gjatësinë ose gjerësinë e penisit është përmes operacionit. Çdo metodë tjetër në rastin më të mirë nuk do të ketë ndonjë efekt, në rastin më të keq madje mund të ju lëndojë. Para se të vendosni për ndonjë procedurë, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj dhe të peshoni pro dhe kundër.

E gjithë e vërteta rreth zgjerimit të penisit

Pranohet përgjithësisht që burrëria të ketë madhësi të jashtëzakonshme. Epo, le të themi, jo lloji për t'u futur në një çizme, por akoma. Shumë burra bëhen kompleksë për shkak të madhësisë së vogël të organit të tyre kryesor dhe fillojnë të kërkojnë mënyra të ndryshme për ta rritur atë - pasi që ka shumë oferta në Internet. Sidoqoftë, shumë prej tyre nuk do të ndihmojnë, por dëmtojnë.

A duhet të shtrihemi

Ne kemi analizuar teknikat më të njohura që ofrohen sot për zgjerimin e penisit. Të ndahet, siç thonë ata, gruri nga byku.

veryshtë shumë joshëse të jesh në gjendje të zgjasësh dinjitetin seksual me ndihmën e një imituesi të caktuar të quajtur zgjatues. Premtohet që shtrihet mekanikisht organi me 4-5 cm dhe madje rrit vëllimin e tij me 1. 5 cm.

Dhe gjithashtu - zvogëloni lakimin e saj dhe rrisni epshin.

Përkundër faktit se shumë burra thonë se metoda i ndihmon ata (penisi është rritur me 1-2 cm brenda disa muajsh), të gjithë ata shënojnë dhimbje të forta kur veshin pajisjen, e cila, nga rruga, duhet të vishet çdo ditë. Nuk është komode. Përveç kësaj, zgjatuesi nuk i ndihmon të gjithë. Nëse elasticiteti i tunica albuginea i penisit zvogëlohet, është e kotë ta zgjasni atë.

Faktorët që ndikojnë në gjatësinë e penisit:

 • trashëgimia
 • tiparet e rritjes dhe zhvillimit
 • statusi hormonal
 • çrregullimet e rritjes intrauterine

Të fërkosh ose të mos fërkosh

Një mënyrë edhe më e dyshimtë për të zmadhuar penisin tuaj është duke fërkuar kremra magjikë dhe xhel në të, të cilat shiten në sasi të mëdha.

Sipas reklamave, falë pektinave dhe taninave, në vetëm një javë mund të sillni një organ mashkullor në përmasa gjigante. Ndërkohë, mjekët thonë se kremrat për zgjerimin e penisit nuk janë asgjë tjetër veçse një mashtrim.

Në fund të fundit, nëse fondet e tilla mund të depërtojnë më thellë se epiderma, ato do të duhej të regjistroheshin si ilaçe dhe nuk do të ishin në dispozicion për shitje. Në rastin më të mirë, kremi nuk do të dëmtojë.

Por futja e xhelave, pastave, vazelinës nën lëkurën e penisit është e mbushur me pasoja të rrezikshme, deri në humbjen e lëkurës së penisit dhe madje aftësinë për të ngritur. Pacientë të tillë duhet të operohen për të ruajtur penisin dhe për të rivendosur funksionet e tij

Por një pompë vakumi, e cila krijon presion, e cila gjoja çon në një rritje (një metodë tjetër e zakonshme nga interneti) lehtë mund të shkaktojë çarje të enëve të gjakut. Përveç kësaj, ekspertët e njohën metodën si absolutisht joefektive. Nga masazhi që ofrojnë disa zanatçinj, ose ushtrime, gjithashtu nuk ka gjasa të jetë i dobishëm. Si ta zmadhoni penisin tuaj

Një burrë organet gjenitale të të cilit janë dukshëm më pak se mesatarja nuk do t'i zgjidhë problemet e tij duke lyer krem ​​në organet gjenitale ose duke varur një peshë në të. Ai duhet të kërkojë kujdes mjekësor.

Sot, metoda e vetme me të vërtetë efektive për zgjidhjen e një problemi kaq intim, mjekët e quajnë një operacion kirurgjikal, i cili me të vërtetë do të ndihmojë në rritjen e organit deri në 5 cm. Ka indikacione dhe kundërindikacione. Për më tepër, organi jo gjithmonë ka nevojë të zmadhohet.

Madhësia mesatare e penisit në qetësi është rreth 9 cm, e ngritur - rreth 15. Kjo është një statistikë, jo një ideal për tu përpjekur.

Si të rritet trashësia e penisit (të gjitha metodat)

si të rritet trashësia e penisit

Mundësia e zmadhimit të penisit ka shqetësuar gjithmonë burrat. Studimet tregojnë se afërsisht 30-40% e burrave janë të pakënaqur me madhësinë e penisit. Dhe miti i krijuar artificialisht se sa më i madh madhësia e penisit, aq më mirë, çon në faktin se të pakënaqurit e tillë bëhen gjithnjë e më shumë. Në këtë drejtim, ilaçi nuk qëndron në vend dhe vazhdimisht po zhvillohet në drejtim të teknikave dhe pajisjeve për të rritur jo vetëm gjatësinë, por edhe trashësinë e penisit.

Teknikat Themelore

Sot, ka disa teknika për të ndihmuar në rritjen e trashësisë së penisit. Avantazhi i padyshimtë është se të gjitha janë të përshtatshme për përdorim në shtëpi. Pra, midis teknikave kryesore, është e rëndësishme të përmendim sa vijon:

 1. Metoda manuale.
 2. Pompë vakumi.
 3. Zgjatësi.
 4. Një metodë mjekësore e bazuar në përdorimin e barnave hormonale.
 5. Ndërhyrja kirurgjikale.

Le të shohim nga afër secilën metodë:

Ushtrime

Sipas burrave, një nga metodat më të lehta të zgjerimit të penisit. Më e rëndësishmja, metoda nuk ka efekte anësore për trupin mashkullor dhe nuk kërkon kosto financiare për pajisjet ndihmëse. Ju mund ta zmadhoni penisin në gjatësi dhe trashësi. Për këtë përdoren ushtrime të ndryshme.

importantshtë e rëndësishme të kuptohet se, teknikisht, rritja e gjatësisë nënkupton shtrirjen e indeve të trupave shpella, dhe zgjerimi i tyre mund të sigurojë trashësi. Nëse nuk është e vështirë të shkaktohet shtrirja e indeve të organit gjenital tek burrat me metodën manuale, atëherë për zgjerim një kusht i domosdoshëm është mbajtja e ereksionit për një kohë të caktuar. Kjo rrit rrezikun e lëndimit.

Ushtrimet për të rritur trashësinë e penisit janë më efektive në një gjendje të ngritur. Ju duhet të filloni stërvitjen me ngarkesa me intensitet të ulët, pastaj gradualisht mund të rritni intensitetin dhe të komplikoni ushtrimet. Mos harroni të ngrohni indet para se të filloni stërvitjen.

Kjo mund të bëhet më shpejt me ujë të nxehtë dhe një leckë larëse. Pika tjetër e rëndësishme është prania e lubrifikimit të bollshëm, ju mund të përdorni çdo lubrifikant xhel. Kur kryeni ushtrimin "të thatë" dhe pa ngrohje paraprake të indeve, ekziston një rrezik i lartë i dëmtimit të indeve të penisit.

Pasi të bëheni gati, filloni ushtrimin:

 1. Filloni duke ledhatuar.
 2. Rritni gradualisht presionin mbi penisin derisa të arrini mbledhjen maksimale.
 3. Mbajeni bazën e penisit me njërën dorë dhe butësisht tërhiqni glans mbrapa me tjetrën.
 4. Vazhdoni të tërhiqeni për një minutë, pastaj lironi presionin, pastaj bëjeni përsëri.
si te ushtrohemi

Ekziston një variacion tjetër i ushtrimeve të trashjes së penisit në shtëpi. Faza përgatitore është e ngjashme, domethënë, mos harroni për ngrohjen dhe vajosjen. Pastaj kapni penisin në glans dhe filloni të shtriheni gradualisht dhe ta shtrydhni atë. Në momentin e tensionit maksimal, duhet të vononi për disa sekonda.

Pas ushtrimit, rekomandohet një masazh relaksues për të ndihmuar në rivendosjen e qarkullimit të gjakut. E keqja është gjatësia e procesit.

Kjo metodë ndihmon jo vetëm për të rritur gjatësinë dhe trashësinë e penisit, por edhe për të hequr qafe impotencën. Pompë vakumi për burra është një cilindër me një pompë. Penisi vendoset në këtë enë dhe pompa gradualisht pompon ajrin nga cilindri. Si rezultat, është e mundur të arrihet një rritje e konsiderueshme e penisit në një kohë të shkurtër.

Zgjeruesit janë më pak të njohur se pompat e vakumit. Nuk rekomandohet të përdoret te burrat me anomali anatomike në strukturën e organeve të sistemit gjenitourinar. Avantazhi është pa dhimbje, efektivitet dhe pa efekte anësore.

Zgjatuesi ju lejon të rregulloni tensionin dhe zgjatimin e penisit. Në të ardhmen, për të arritur rezultatin më të mirë, ju gjithashtu mund të përdorni shufra speciale.

Besohet se rezultati vërehet pas një muaji nga fillimi i përdorimit. Importantshtë e rëndësishme të theksohet se pajisja nuk shtrin qelizat e elementeve strukturore të organit, por ndihmon në rritjen e numrit të tyre.

Prandaj, rezultati i marrë ruhet për një kohë të gjatë.

Kjo metodë ka një gamë të ngushtë të aplikacioneve. Zakonisht përdoret në adoleshencë, kur organet gjenitale të meshkujve janë në fazën e formimit përfundimtar. Shpesh arsyeja për përdorimin e ilaçeve hormonale është një mosfunksionim i gjëndrave endokrine ose anomalitë e zhvillimit gjenetik.

Kirurgjia

Kjo është mënyra më e vështirë dhe e shtrenjtë për të rritur trashësinë e penisit. Por rezultatet nga një ndërhyrje e tillë, si rregull, vazhdojnë për një kohë të gjatë. Aktualisht, përdoret një metodë që përfshin futjen e indit dhjamor nën lëkurën e penisit. Kështu, trashësia e saj rritet.

importantshtë e rëndësishme të mbani mend se me kalimin e kohës, kjo zonë e indit dhjamor do të tretet derisa të zhduket plotësisht.
Sot, ka mundësi të ndryshme për metodat e rritjes së trashësisë dhe gjatësisë së penisit.

Secili prej burrave mund të zgjedhë metodën më të përshtatshme për veten e tyre, duke filluar nga ushtrimet e masazhit në shtëpi deri te kirurgjia.

Çfarë të bëni nëse një anëtar i vogël

struktura e penisit

Për pjesën më të madhe të gjysmës së fortë, madhësia e penisit është një parametër i rëndësishëm, si në një nivel të vetëdijshëm dhe nënndërgjegjeshëm.

Penisi i përket organeve gjenitale të jashtme mashkullore dhe është një pjesë e rëndësishme e sistemit urinar dhe riprodhues të trupit. Penisi mashkull ka një bazë ose rrënjë, e cila ndodhet në legenin e poshtëm, një trup dhe një kokë të mbuluar me lëkurën e prepucit. Brenda penisit, në bagazhin e tij, ekzistojnë dy trupa shpellorë, në pjesët anësore të tij dhe në qendër të trupit sfungjeror dhe uretrës, që shërben edhe për derdhje. Gjatë ereksionit, fijet muskulore të lëmuara të trupave shpellorë tkurren dhe gjaku venoz grumbullohet në zgavrën e tyre. Mbushja me gjak çon në një rritje të penisit të pashqetësuar, ai bëhet elastik, gjë që është shumë e rëndësishme për marrëdhëniet seksuale. Për pjesën më të madhe të gjysmës së fortë, madhësia e penisit është një parametër i rëndësishëm, si në një nivel të vetëdijshëm dhe nënndërgjegjeshëm.

Madhësia normale e penisit

Madhësitë e penisit mashkull ndryshojnë shumë dhe varen nga faktorë individualë siç janë gjenetika, raca dhe zhvillimi intrauterin. Në praktikën urologjike, besohet se gjatësia normale ose fiziologjike e penisit është në intervalin prej 10 deri në 17 cm.

Në një gjendje të pashqetësuar, gjatësia e penisit është nga 7 në 10 cm. Një parametër i rëndësishëm është perimetri i penisit, normalisht trashësia e tij është nga 3 në 4. 5 cm. Besohet se kufiri i sipërm është shumë arbitrar dhe madhësia e penisit është më shumë se 17cm nuk konsiderohen patologjike.

Penisi më i madh i përshkruar nga mjekët ka dimensione 32 cm, dhe në perimetër deri në 15 cm, por ky është një përjashtim nga rregulli që është jashtëzakonisht i rrallë. Tek një burrë i pjekur, madhësia e penisit varet edhe nga faktorët e mjedisit.

Faktori i temperaturës luan një rol të rëndësishëm, kur temperatura e ambientit zvogëlohet, muskujt e lëmuar të penisit tkurren dhe tkurren, madhësia mund të ulet ndjeshëm dhe kjo është për shkak të aktivitetit refleks të sistemit nervor që synon mbrojtjen e organeve gjenitale të meshkujve.

Kur rritet temperatura e ambientit, vërehet një reagim proporcional i kundërt, kur penisi, përkundrazi, rritet për shkak të rritjes së mbushjes së gjakut.

Duhet të theksohet se një rënie në penis mund të ndodhë në situata stresuese, kur një sasi e madhe e adrenalinës lëshohet në gjakun e një burri, një hormon i lëvore veshkave, i cili ka një efekt shumë të ndryshëm, duke përfshirë ngushtimin e pothuajse të gjitha enëve të gjakut të trupit. Spazma e enëve të penisit çon në zvogëlimin e tij.

Anomalitë dhe shkaqet e madhësisë së penisit

Një penis i vogël konsiderohet nëse gjatësia e tij është më pak se 10 cm kur është në ngritje. Madhësitë më pak se 8 cm janë tashmë patologjike dhe mund të shkaktojnë komplikime të ndryshme në sferat riprodhuese dhe psiko-emocionale të jetës së një burri.

Burrat me penis të vogël shpesh pyesin pse një penis i vogël është i rrezikshëm? Madhësia e vogël e penisit mashkull (më pak se 8 cm) mund të jetë një shenjë e çrregullimeve të thella neuroendokrine në trup.

Në shumicën e rasteve, ngadalësimi i rritjes së penisit ndodh për shkak të prodhimit të pamjaftueshëm të hormonit kryesor steroid seksual mashkull - testosteronit. Testosteroni është përgjegjës për formimin e saktë të karakteristikave sekondare seksuale në trupin mashkullor.

Përqendrimi i tij fiziologjik është veçanërisht i rëndësishëm në periudhën nga 12 deri në 16 vjeç, kur ekziston një pjekje aktive e të gjitha organeve dhe sistemeve të një adoleshenti. Në disa raste, madhësia e penisit mund të ulet në moshën e rritur për shkak të sëmundjeve inflamatore të organeve gjenitale të jashtme. Pra, me sëmundjen e Peyronie, formimi i pllakave të indit lidhës ndodh në zonën e trupit të penisit. Me kalimin e kohës, pllaka çon në deformim dhe lakim të penisit, duke rezultuar në një rënie në gjatësinë e tij.

Matja e madhësisë së penisit

si të matni gjatësinë e penisit

Ekziston një metodë e caktuar për matjen e penisit, pas së cilës mund të merrni të dhëna të besueshme për madhësinë e organeve gjenitale të meshkujve. Në asnjë rast nuk duhet të matni gjatësinë e penisit me një vizore, të dhëna të tilla nuk do të jenë të besueshme dhe mund të çojnë në përfundime të rreme. Gjatësia matet në një pozicion vertikal, në një penis të ngritur që është paralel me dyshemenë.

Matja bëhet përgjatë sipërfaqes së sipërme të penisit nga baza në zonën e bashkimit të trupit të penisit në pubis, deri në fund të penisit glans. Matja kryhet duke përdorur një shirit matës fleksibël, i cili vendoset në sipërfaqen e sipërme të penisit, matja në anën e poshtme konsiderohet e pasaktë.

Gjatësia e matur gjatë uljes ose përkuljes konsiderohet gjithashtu e pasaktë. Madhësia e penisit në rrethi matet gjithashtu kur penisi është në ngritje. Kaseta mat tre rrathë: në zonën e kurorës së penisit glans, në mes të trupit dhe në bazën e tij, atëherë llogaritet mesatarja aritmetike - ky është perimetri i penisit.

Ndikimi i një penisi të vogël në jetën seksuale dhe lindjen e fëmijës

Një burrë mund të bëjë pyetje të tilla si çfarë të bëjë nëse penisi është bërë më i vogël? Së pari duhet të kuptoni se madhësia e penisit varet nga mosha, gjendja psikologjike. Dhe për shumicën e grave, një madhësi e penisit prej 10 cm ose më shumë është e kënaqshme.

Mos u shqetësoni nëse penisi juaj nuk ndryshon ndjeshëm, ndryshueshmëria e madhësisë brenda një centimetri e gjysmë është normale. Importantshtë e rëndësishme të dini se një penis nga 8. 5 cm, megjithë madhësinë e tij të vogël, është në gjendje jo vetëm të kënaqë një grua, por edhe të prodhojë procesin e konceptimit.

Në shumicën e rasteve, burrat priren të besojnë se sa më i madh penisi, aq më mirë, por kjo nuk është plotësisht e saktë. Përkundrazi, madhësia e madhe e penisit mund të shkaktojë shqetësime gjatë marrëdhënies seksuale për shkak të karakteristikave anatomike dhe fiziologjike të vaginës së femrës. Nga ana tjetër, madhësia e penisit është më pak se 8 cm.

janë patologjike dhe kërkojnë korrigjim dhe kirurgji plastike, pasi ato mund të shkaktojnë jo vetëm stres psikologjik tek një burrë, por gjithashtu të shkaktojnë infertilitet.

Një penis i vogël tek një fëmijë

Po nëse fëmija ka një penis të vogël? Importantshtë e rëndësishme që prindërit të dinë se madhësia e penisit të fëmijës është praktikisht e parëndësishme deri në fillimin e pubertetit dhe është pothuajse e pamundur të parashikohet madhësia e tij në të ardhmen.

Vlen të mendohet për madhësinë e penisit në moshën mbi 14 vjeç, zakonisht patologjia e lidhur me madhësinë e vogël të penisit në një fëmijë ka një natyrë hormonale dhe kjo gjendje diagnostikohet gjatë ekzaminimeve rutinë nga një urolog.

Taktikat e trajtimit

Madhësia e vogël e penisit në adoleshencë është e përshtatshme për terapi me ilaçe, për këtë, një urolog specialist përcakton nivelin e testosteronit në gjakun e fëmijës dhe bën korrigjime hormonale për pjekurinë fiziologjike të mëtejshme të djalit.

taktikat terapeutike për një penis të vogël

Në rastet kur madhësia e penisit është e vogël tashmë në moshën e rritur, ndërhyrja kirurgjikale (kirurgjikale) përdoret për të korrigjuar madhësinë.

Ndërhyrja kirurgjikale në organet gjenitale të jashtme mashkullore mbart një fraksion të vogël të rrezikut të zhvillimit të ndërlikimeve brenda dhe postoperative, por me sigurimin modern dhe përdorimin e pajisjeve të specializuara, rreziku është shumë i vogël. Për të rritur madhësinë e penisit, kirurgët kryejnë një operacion të quajtur phalloplasty.

Për këtë, ligamenti hobe transektohet, i cili bashkon trupin sfungjer në skajin e poshtëm të kockës pubike. Një operacion i tillë quhet ligomentotomi dhe ju lejon të zgjasni penisin me 2-3 cm për shkak të pjesës së penisit të fshehur prapa pubisit.

Vlen të përmendet se llojet e tjera të trajtimit, të tilla si përdorimi i pajisjeve vakum, pajisje speciale për zgjatjen e penisit dhe vajrave, janë joefektive dhe madje mund të dëmtojnë shëndetin. Zgjidhja më e mirë do të ishte të konsultoheni me një specialist në lidhje me këtë.

Përfundim

Një penis i trashë dhe i gjatë është gjithmonë një arsye për krenari tek të rinjtë dhe admirim për gratë. Por, për fat të keq, natyra nuk i shpërblen të gjithë me një anëtar të tillë. Për shumë, është me diametër të vogël.

Mos i humbni shpresën djemtë, trashësia e penisit e të cilëve është nën mesataren. Nëse dëshironi, mund ta rrisni gjerësinë e saj në shtëpi.

Ju vetëm duhet të ndiqni të gjitha rekomandimet e mësipërme, si dhe të masazhoni organin ose të vendosni dhe të vishni një zgjatues, pompë vakumi ose unazë karin mbi të për disa kohë.

Sidoqoftë, meshkujt që vendosin të rrisin rrethin e penisit duhet të kuptojnë se efekti i dëshiruar nuk do të shfaqet menjëherë, por vetëm pas disa muajsh.